.

Jen pár kroků za plotem...

Přírodní památka Panská skála (Varhany), známá z pohádky Pyšná princezna, je vzdálená opravdu jen pár kroků.

Vycházka na "Panskou" nejen při západu slunce nabízí úžasný výhled a možnost pořídit spoustu krásných snímků doslova v každou roční dobu. Na přilehlém parkovišti je v letních měsících k provozu stánek s občerstvením a kiosek se zmrzlinou. V průběhu roku se zde konají různé kulturní akce. Na zamrzlém jezírku se v zimě bruslí.  


Kamenický Šenov - město skla

https://www.kamenicky-senov.cz/kultura-sport-1/turisticke-informace/

Kamenický Šenov, jehož součástí je i Prácheň, je proslulé sklářské město, položené v překrásné kopcovité krajině na pomezí Lužických hor a Českého středohoří. Zdejším fenoménem je sklo; roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla. Tradicím českého sklářství a vývoji rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti se věnuje Sklářské muzeum; kromě stálých expozic si můžete prohlédnout také kolekci křišťálových lustrů, výstavy a unikátní soubor prací účastníků mezinárodních sympozií rytého skla.Cyklostezka Varhany

https://www.cyklostezkavarhany.cz/web/

17 km dlouhá cyklostezka je vybudována na bývalé železniční trati z České Lípy do Kamenického Šenova. Její horní konec se nachází jen pár set metrů od Panské skály. V létě je využívána cyklisty, bruslaři i pěšími turisty, v zimě je udržována jako běžecká trať. Zdatnější cyklisté mohou v České lípě pokračovat na cyklostezku do Vlčího dolu, která prochází malebnou krajinou podél řeky Ploučnice. Ti nejslabší se mohou vrátit vlakem ze zastávky Střelnice, kde cyklostezka začíná, do Nového Boru a odtud autobusem do Kamenického Šenova. Zastávka Prácheň - Prodejna je 400m od apartmánu.


Prysk - vesnice roku 2016 Libereckého kraje

https://turistika.prysk.cz/trasy

Obec Prysk ležící 4 km severně od  Práchně se za poslední roky stala vyhledávanou lokalitou pro trávení volného času, turistiku i účast na vyhlášených společenských akcích a kulturních událostech. Pyšní se nejen nádhernou krajinou s řadou okouzlujících výletních míst, ale i zázemím a prostory pro relaxaci a odpočinek. Překrásná příroda Lužických hor a blízkého Česko-saského Švýcarska nabízí ideální podmínky pro vyznavače aktivního odpočinku, cyklotrasy v okolí naleznou nejen rodiny s dětmi, ale i vyznavači extrémních terénů.


Polevsko - za polevskými obry

Stará sklářská obec Polevsko leží v horní části údolí Sporky asi 3 km od Práchně. Má bohatou sklářskou historii a v současnosti žije bohatým vesnickým životem - v roce 2017 získalo Cenu naděje pro živý venkov a v letošním roce Modrou stuhu za společenský život v Libereckém kraji. Rekreační vyžití můžete nalézt ve Sportovním areálu Polevsko, který v zimě provozuje Lyžažský areál s lyžařskou školou a v létě pro změnu Bikepark.

Rodiny s dětmi se po celý rok mohou vydat na půvabnou 4,3 km dlouhou naučnou stezku Za polevskými obry a zdatnější turisté si jistě nenechají ujít výšlap na 760m vysokou znělcovou horu Klíč, která je jednou z nejkrásnějších a nejznámějších dominant Lužických hor.


Skalní hrad Sloup, vyhlídka Na Stráži, Lesní divadlo a Modlivý důl

https://www.obecsloupvcechach.cz/turisticke-zajimavosti/

V 9km vzdálené obci Sloup v Čechách je možné strávit výletem celý den. Největším turistickým lákadlem je bezpochyby Sklaní hrad Sloup, kde se v sezóně koná mimo jiné i řada kulturních akcí. V obci se nachází také řada vyhlídkových okruhů. V letních měsících jistě oceníte místní koupaliště s velkou písečnou pláží. Zde najdete rovněž restauraci s terasou, kiosek s rychlým občerstvením, nápoji a zmrzlinou.
Letní večery pak můžete strávit v půvabném lesním divadle, které po celé letní prázdniny dvakrát do týdne nabízí pestrý divadelní program zejména pro děti.

V nedalekém Svojkově můžete navštívit tajemné poutní místo Modlivý důl s kaplí vytesanou do pískovcových skal.Soutěsky Hřensko

https://www.hrensko.cz/inpage/informace/

Nenáročný výlet do Edmundovy (Tiché) soutěsky - krásná půlhodinová procházka údolím říčky Kamenice, která se bude líbit dospělím i dětem a zvládnou ji i ti nejslabší turisté. Cestou k lodičkám je několik laviček k odpočinku a romantický altánek. Dvacetimunutovou projížďku na lodičkách vtipně komentují svérázní převozníci. Náročnější turisté mohou putovat údolím dále po žluté značce, kde dorazí na 960 m vzdálený Mezní můstek. Odtud mohou buď vystoupat po schodech do malebné obce Mezná nebo pokračovat na lodičkách do Divoké soutěsky. Na trase je několik restaurací a kiosků, které nabízejí potřebný servis a příjemně doplňují správnou výletní atmosféru :-). Hřensko leží 24 km od apartmánu v samém srdci Národního parku České Švýcarsko.